Pizza Napoletana a suroviny

KVALITNÍ INGREDIENCE

Pizza

Není moc států, které by mohly říct, že jejich národní jídlo se stalo celosvětovým fenoménem. A Itálie má hned dvě. Těstoviny na milion způsobů a samozřejmě – pizzu. Obě tyto jídla jsou známé po celém světě, obě jídla se podílela na historii Itálie. Samotní Italové rozdělují pizzu na pouhé dva druhy. Na Italskou pizzu a na ty ostatní pizzy, které je vůbec nezajímají.

Pizza v té nejjednodušší podobě vznikla už v dávné minulosti. Sama historie této placky sahá až do roku 500 př.n.l, kdy si v dobách Perské říše vojáci pekli chlebové placky na svých štítech.

Ve středověku Řekové a Féničané pekli chlebové placky na horkých kamenech a kořenili je čerstvými bylinkami. Řekové tuto pochutinu nazývali jako Plankuntos. Nemělo to zatím nic společného s tím, co dnes nazýváme pizzou, ale mělo to dost podobného s pečivem zvaným Focaccia.

Neapolská pizza

Neapolská pizza není jen zajímavá díky její historii, ale také díky tomu, že roku 2010 byla zapsána evropskou unií do takzvané skupiny pokrmů STG. Jedná se o zkratku “specialità tradizionale garantita” což v překladu znamená “zaručená tradiční specialita”. Co to v praxi znamená? Jednoduše to, že recept na tuto tradiční Neapolskou pizzu je regulován samotným zákonem. Jaký má mít pizza tvar, jak musí být připravováno těsto a kde může být pravá Neapolská pizza, nebo chcete-li Pizza Verace Napoletana, konzumovaná. Ano, to není vtip. Pokud tuto Pizzu nebudete konzumovat v prostorech, kde byla upečená, ztrácí známku STG!

“Pizza Napoletana” jak je uvedeno v dokumentu STG, je produkt, který je upečený v peci za přítomnosti vysoké teploty, u nás v SASY.RE ji pečeme při 480 stupňích a více. Klasická neapolská pizza je kulatého tvaru s volitelným průměrem, který by neměl přesáhnout 35 cm.

Tloušťka těsta musí být maximálně 0,3 cm s okrajem, který musí být v rozmezí 1-2 cm. Pizza by měla být lehká, elastická a jednoduše složitelná do takzvané “knihy”. (Složená pizza dvakrát napůl)

Průměr Neapolské pizzy má být do 35 cm. To znamená, že tento průměr odpovídá zhruba České “malé” pizze, jak je pizzerie v ČR nazývají. Bohužel se v Česku stále předháníme v tom, kdo nabídne větší pizzu za méně peněz. Italové si na tomto trendu nepotrpí. Preferují raději menší pizzy, za to ale s opravdu kvalitními surovinami.

SASY.RE - absolutní novinka

PIZZA ALLA METR
neboli pizza, kterou nabízíme ve velikosti obdélníku, více jak půl metru dlouhého! Můžete si ji zkombinovat ze dvou druhů variant pizz a pochutná si na ní až 6 osob, podle toho, jak velcí jedlíci jste:)

Důležité suroviny

PROVOLA DI AGRECOLAProvola di Agerola, také nazývaná uzená provola z Ageroly , je typickým produktem Kampánie, přesně z agerolské země a také z Neapole, který ji přijal jako symbol místní gastronomie. Jedná se o čerstvý odstředěný pastový sýr, který se získává stejným zpracováním, jaké je třeba k přípravě fior di latte.

Příprava Provola di Agerola
Po odstředění a po krátké fázi zrání se provola podrobí kouření , které se provádí umístěním tohoto mléčného výrobku na rošty a tím se vystaví přirozenému kouři, který pochází ze spalování materiálů, jako je sláma a štěpky.


Rajče CILIEGINO DI PACHINORajče Ciliegino Di Pachino je tyčková (indeterminantní) odrůda cherry rajčátka pocházející původně z Itálie, vyznačující se menšími plody s unikátní vůní, sladkou chutí a vysokým obsahem vitamínů a antioxidantů, vhodnými k všestrannému použití v kuchyni. Pro svoji výbornou chuť jsou vhodné zvláště do čerstvých a těstovinových salátů, na pizzu a k přímé konzumaci.


Mozzarella FIOR DI LATTEVyrábí se dle staré tradice pouze z čerstvého mléka. Původem je tato mozzarella z Kampánie.Dezert ZEPPOLA DI SAN GUISEPPESmažený zeppole! Tradiční dezert z Kampánie, ale rozšířený po celé Itálii s různými variantami a jmény, jako je například Bignè di San Giuseppe smažené a plné smetany římské tradice. Smažená zeppole jsou bohatým dezertem s tisíciletou historií: jméno pochází od Josepha, který si na útěku do Egypta s Marií a Ježíšem dal práci „frittellaro“, aby udržel rodinu, a existuje několik básní a dětských říkanek na počest S. Giuseppe frittellaro. Z tohoto důvodu jsou v celé Itálii smažené zeppole typické sladkosti Dne otců. Také jsme je chtěli připravit a zasvětit je všem tatínkům v Itálii, kteří v tento zvláštní den, který je jim věnován, také ochutnají lahodné verze kakaa, sfinci a měkkého Emilian ravioli!


RAGÚ NAPOLETANOTradiční neapolské ragú naprosto unikátní receptura! Toto ragú se připravuje z velkých kusů masa - směsi vepřových žebírek, telecího a hovězího masa, rajčatové passaty červeného vína, šalotek, hodně bazalky a opéká se na olivovém oleji. Do ragú přidáváme klobásku Salsicciu, kterou si sami vyrábíme.

Co obsahuje:
olivový olej, mrkev, cibule, hrst bazalkových listů, bobkový list, hovězí plec, vepřová žebírka odkrojená od kosti, klobása zbavená slupky, rajčatový protlak, červené vín, drcená rajčata, pepř, parmezán, tagliatelle


Rajčata POMODORINI GIALLIŽlutá datlová rajčátka

Alici di cetaraAnčovičky z Cetary


Salsiccia in padella con Friarielli NapoletaniKlobása a brokolico-vodnice, nebo-li tuřín, na pánvi, neapolská specialita, pouze pár ingrediencí pro rustikální misky a bohatou chuť - pohádková kombinace. Vařené klobásky se vaří spolu se zeleninou a na pánvi se pak restují s česnekem, olejem a chilli papričkou.


Olivy GAETAOliva Gaeta je mnohobarevná od odstínů modré přes odstíny hnědé až černé. Má aromatickou vůni a chuť, je velmi často nakládána do směsi octa a oleji a také často využívána v gastronomii.


Rajčata SAN MARZANORajčata San Marzano jsou opravdu dle certifikace Neapolské pizzy jediné, které můžou být použity na pravou Neapolskou pizzu. Tyto rajčata dozrávají v oblasti Vesuvu, kde je velmi specifická půda, která dodává právě těmto rajčatům ještě úžasnější chuť.

Poznávacím znamením těchto rajčat je velice sladká chuť, úžasná vůně, paprikový tvar a jasně červená barva. Proto tuto odrůdu používají kuchaři po celém světe právě na dělání suga na pizzu či těstoviny.


Ochutnejte naše menu připravené s láskou.


NAŠE MENU